ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի շնորհավորական ուղերձը Մայրենի լեզվի օրվա առթիվ
Դարերի ու փորձությունների միջով միմյանց ենք փոխանցել մայրենի լեզվի լույսը, լույս, որը չկարողացան հանգցնել ոչ միայն պատերազմները, այլեւ առայսօր էլ սեփական լեզուն ու գիրը չունեցող եւ փոխարենն ուրիշից գողացածն օգտագործող ոմանց բռնությունները: Այն նպատակաուղղված ոտնձգությունները, որոնք կատարվել են մեր լեզվի հանդեպ, ցանկացած այլ լեզվի պարագայում ճակատագրական ու կորստաբեր կլինեին, բայց մեր լեզուն քայլեց առաջ, որպես առաջնորդ ու ուղեցույց, վահան ու հովանի՝ իր զորությամբ մեր օրեր հասցնելով մի ամբողջ ազգի:
Մեր լեզվի մեջ բաց տեքստով գաղտնագրված են մեր նախնիների իմաստությունը եւ ավանդն այն մասին, թե ինչպես վերաբերվել ապագային: Լեզուն անցողիկ հպարտություն չէ եւ այսօր էլ մեզ զարդարելով ու բարձրացնելով՝ պարտավորեցնում է ազգային ու պետական, քաղաքական ու քաղաքացիական մակարդակով նույնչափ հոգատար լինել իր հանդեպ, որովհետեւ դա նշանակում է հոգատար ու պատասխանատու վերաբերմունք մեր անցյալի ու ապագայի նկատմամբ:
Այն ժողովուրդը, որը հարգում է սեփական լեզուն, ի զորու է հարգանքով վերաբերվել նաեւ այլոց լեզուներին: Հայաստանի Հանրապետությունում ապրող տարբեր ազգային փոքրամասնությունների ազատ հաղորդակցումն իրենց մայրենի լեզվով դրա լավագույն վկայությունն է:
Թող Մայրենի լեզվի օրը դառնա ոչ միայն մեր թանկարժեք հարստությունը գնահատելու եւ մեծարելու, ազգն ու պետականությունը սիրելու եւ հարգելու, այլեւ համերաշխության ու համաձայնության տոն:

Congratulatory Message by the RA NA President Galust Sahakyan on Mother Language Day
Through centuries and ordeals we have passed the light of the Mother Language, that failed to be extinguished not only by wars but by the violence of those not having their own language and writing and instead using the one stolen from the others by now. The targeted encroachments, which have been carried out towards our language, in case of any other language would have been fatal and destructive, but our language walked forward, as a leader and guideline taking a whole nation to our days with its power - as a shield and cover.
In our language, our ancestors’ wisdom and contribution are codified in open text on how to treat future. The language is not a transient pride, and today also decorating and raising us, it obliges to be caring to it at national and state, political and civil level, as it means caring and responsible attitude towards our past and future.
The nation, who respects its own language, is able to treat with respect other languages. The free communication of different national minorities living in the Republic of Armenia in their mother tongue is its best evidence.
Let Mother Language Day become not only a holiday of assessing and exalting our precious wealth, loving and respecting the nation and the statehood, but a holiday of solidarity and consent.