ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի շնորհավորական ուղերձը Մայրենի լեզվի օրվա առթիվ
Դարերի ու փորձությունների միջով միմյանց ենք փոխանցել մայրենի լեզվի լույսը, լույս, որը չկարողացան հանգցնել ոչ միայն պատերազմները, այլեւ առայսօր էլ սեփական լեզուն ու գիրը չունեցող եւ փոխարենն ուրիշից գողացածն օգտագործող ոմանց բռնությունները: Այն նպատակաուղղված ոտնձգությունները, որոնք կատարվել են մեր լեզվի հանդեպ, ցանկացած այլ լեզվի պարագայում ճակատագրական ու կորստաբեր կլինեին, բայց մեր լեզուն քայլեց առաջ, որպես առաջնորդ ու ուղեցույց, վահան ու հովանի՝ իր զորությամբ մեր օրեր հասցնելով մի ամբողջ ազգի:
Մեր լեզվի մեջ բաց տեքստով գաղտնագրված են մեր նախնիների իմաստությունը եւ ավանդն այն մասին, թե ինչպես վերաբերվել ապագային: Լեզուն անցողիկ հպարտություն չէ եւ այսօր էլ մեզ զարդարելով ու բարձրացնելով՝ պարտավորեցնում է ազգային ու պետական, քաղաքական ու քաղաքացիական մակարդակով նույնչափ հոգատար լինել իր հանդեպ, որովհետեւ դա նշանակում է հոգատար ու պատասխանատու վերաբերմունք մեր անցյալի ու ապագայի նկատմամբ:
Այն ժողովուրդը, որը հարգում է սեփական լեզուն, ի զորու է հարգանքով վերաբերվել նաեւ այլոց լեզուներին: Հայաստանի Հանրապետությունում ապրող տարբեր ազգային փոքրամասնությունների ազատ հաղորդակցումն իրենց մայրենի լեզվով դրա լավագույն վկայությունն է:
Թող Մայրենի լեզվի օրը դառնա ոչ միայն մեր թանկարժեք հարստությունը գնահատելու եւ մեծարելու, ազգն ու պետականությունը սիրելու եւ հարգելու, այլեւ համերաշխության ու համաձայնության տոն:

Поздравление Председателя НС Г.Саакяна с Днем родного языка
Через века и испытания мы передали друг другу сияние и свет родного языка, свет, который не смогли погасить ни войны, ни насилия тех, кто до сих пор не имеет собственного языка и письменности и использует украденное у других. Целенаправленные посягательства на наш язык в случае с любым другим языком были бы судьбоносными и гибельными, но наш язык дошел до наших дней сохранившим свою силу, мощь, защиту и опору для целого народа.
В нашем языке заключены мудрость и заветы наших предков, как относиться к грядущему. Язык – не сиюминутная гордость, а и сегодня, украшая и возвышая нас, обязывает на национальном и государственном, политическом и гражданском уровне проявлять заботу о нем, поскольку это означает также заботливое и ответственное отношение к нашему прошлому и будущему.
Народ, уважающий собственный язык, способен с уважением относиться также к другим языкам. Яркое свидетельство тому – свободное общение на своем родном языке проживающих в РА различных национальных меньшинств.
Пусть День родного языка станет не только днем почитания нашего драгоценного богатства, любви и уважения к родине и государственности, но и праздником солидарности и согласия.